Zwierz w Dredach FCI


Idź do treści

Porady

POZOSTAŁE - OTHERS

Porady dla początkujących właścicieli


(nie tylko komondorów):


1. Psy tak dużych ras powinny jeść posiłki dwa razy dziennie. Są one bowiem narażone na skręt jelit. Po posiłku pozwolić psu odpocząć. Nie karmić psa po dużym wysiłku fizycznym i nie poddawać dużemu wysiłkowi fizycznemu psa przynajmniej przez godzinę po posiłku.

2.Nie przekarmiać psa. Otłuszczony szczeniak to w przyszłości najprawdopodobniej problemy ze stawami biodrowymi. Otłuszczony dojrzały pies to kilka lat krótsze życie.

3.Szczeniakowi do około 6 miesiąca życia dzielić dzienną dawkę karmy na 4 posiłki. Od 6 do 12 miesiąca życia dzielić dzienną dawkę na 3 posiłki. Później już 2 posiłki.

4.Do ukończenia 6 miesiąca życia nie podawać psu kości do gryzania – może mieć to zły wpływ na zgryz. Dorosłemu psu jak najbardziej można podawać obgotowane kości wołowe.

5.W żadnym wypadku nie podawać psu kości drobiowych i króliczych. Kości te są bardzo kruche i łamią się na małe i ostre kawałki, które mogą pokaleczyć lub utkwić w przewodzie pokarmowym psa. Owszem, wiele psów jada takie kości, ale – czyż warto ryzykować?

6.Nie dokarmiać psa resztkami z ludzkich posiłków. Nasze jedzenie jest często za bardzo doprawione jak na psi żołądek.

7.Dla własnej wygody nie dokarmiać psa przy stole i nie uczyć go żebrania! Należy pamiętać, że z tego słodkiego szczeniaczka wyrośnie bardzo duży pies, który będzie w stanie zabrać sobie w trakcie naszego obiadu to, co mu najbardziej pasuje z naszego stołu – jeśli będzie nauczony, że on je razem z nami.

8.Najlepiej nauczyć psa spożywać gotową karmę, jak i przygotowywaną przez nas w domu (mięso, warzywa plus dodatek ryżu, kaszy czy makaronu). Takie urozmaicenie jest dobre dla psa jak i dla nas, gdy musimy gdzieś z psem wyjechać (wtedy dajemy suchą karmę).

9.Zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody (bardzo ważne!).

10.Regularnie sprawdzać stan psiej skóry pod kątem wystąpienia wysypki, pojawienia się kleszczy czy innych pasożytów.

11.Dbać o sierść psa. W przypadku komondora od 9. miesiąca należy dosyć regularnie rozdzielać dredy!

12.Usuwać kamień nazębny.

13.Sprawdzać i czyścić psu uszy. Wyrastające włoski najlepiej regularnie wyskubywać, a brud usuwać np. wacikiem nasączonym oliwką lub specjalnymi preparatami dla psów.

14.Obcinać psu pazury – jeżeli nie ma on możliwości biegania po twardej nawierzchni (beton), na której mógłby ścierać pazury.

15.Warto przyzwyczajać psa do spokojnego leżenia na boku lub na grzbiecie, kiedy właściciel go przytrzymuje. Może się to nam przydać w momencie konieczności zrobienia USG lub zdjęcia RTG. Jeżeli pies umie spokojnie leżeć nie trzeba go do tych zabiegów przysypiać.

16.Odrobaczać psa przynajmniej dwa razy w roku.

17.Regularnie szczepić psa przeciwko wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym.

18.Zapewnić psu codzienny kontakt z rodziną. Nie ma nic gorszego niż znudzony pies pozostawiony sam sobie na podwórku!

19.Zająć się wychowaniem komondora zaraz po przywiezieniu go do domu. Wychowywać konsekwentnie i zdecydowanie, ale nie brutalnie. Komondor to pies dumny i samodzielny, jeżeli jego wychowanie oprzemy na partnerstwie z nim będziemy mieć oddanego towarzysza i obrońcę na długie lata.

20.Zabierać młodego psa w jak największą ilość różnych miejsc (sklepy, dworzec, autobus). Dzięki temu pies szybko zapozna się z różnymi sytuacjami i nie będzie w przyszłości strachliwy i niepewny. Pies strachliwy często bywa agresywny.

21.Zapoznawać psa z różnymi ludźmi (dorosłymi i dziećmi). Komondor nie jest straszną bestią i lubi kontakt z ludźmi. Proszę się nie obawiać, że nie będzie przez to dobrym stróżem i obrońcą. Kiedy zajdzie potrzeba, komondor jest w stanie walczyć za swoje stado na śmierć i życie (zazwyczaj jest to śmierć intruza....)

22.W miarę możliwości zapoznawać młodego psa z różnymi obcymi psami. Dzięki temu dorosły pies nie będzie agresywnie reagował na inne czworonogi.

23.Ze względu na szybkie przyrosty psów dużych ras należy ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny do momentu ukończenia co najmniej pierwszego roku życia. Bardzo ważne jest też dopilnowanie, by młody pies nie skakał na ludzi: ze względu na wygodę właściciela (dorosły pies, któremu wolno skakać z radości, może zrobić ludziom krzywdę swoją masą), oraz, co może ważniejsze ze względu na zdrowie psa, istnieje bowiem możliwość uszkodzenia rozwijających się stawów biodrowych.

24.Być w stałym kontakcie ze swoim zaufanym lekarzem weterynarii.Powrót do treści | Wróć do menu głównego