Zwierz w Dredach FCI


Idź do treści

Pielegnacja i zywienie

KOMONDOR

Komondor wymaga dobrej jakościowo karmy - zwłaszcza w okresie wzrostu (pierwsze 2 lata życia). Niestety, jak wiele innych dużych ras, komondor jest narażony na skręt żołądka. Dlatego dzienną porcję karmy najlepiej jest podzielić na dwa posiłki. Po jedzeniu pies powinien odpocząć.

Komondor nie jest psem wybrednym. Chętnie zje suchą karmę czy posiłek gotowany przez właściciela. W rasie występują zarówno niejadki, które robią sobie dzień głodówki, jak i obżartuchy, które zjedzą wszystko, co dostaną.

To rasa zdrowa i odporna na warunki atmosferyczne. Niezwykła szata chroni komondora zarówno przed upałem, jak mrozem czy deszczem. Wbrew obiegowej opinii komondor nie przemoknie na deszczu - woda ścieka po sierści jak po dachówkach. Komondor instynktownie unika wody i błota, więc nie brudzi się aż tak, jak by się to mogło wydawać patrząc na objętość jego niezwykłego futra.
Charakterystyczna cecha komondora, czyli szata, przysparza mu tyle samo miłośników, co przeciwników.

Tym, co odstrasza przeciwników, są niezrozumiałe mity krążące na temat pielęgnacji jego sierści. Wbrew obiegowej opinii nie jest ona wcale trudna w utrzymaniu czy szczególnie pracochłonna.
Komondora się nie czesze. Nie powinno się tego robić nigdy - nawet puchatego szczeniaka.
Młodych psów nie powinno się też kąpać, bo opóźnia i utrudnia to filcowanie się sierści.
Filcowanie zaczyna się w wieku 8-9 miesięcy. Płaty sierści należy wówczas podzielić palcami na poszczególne dredy. I właściwie pielęgnacja sierści komondora ogranicza się tylko do tego. Później, w miarę wzrostu dredów, należy je rozdzielać aż do skóry. Sierść komondora rośnie przez całe życie. Dlatego właśnie komondor to jedna z niewielu ras, których przedstawiciele zmieniają swój wygląd przez całe życie.
Szata komondora ma właściwości samoczyszczące. Po spacerze naturalnie pies przyniesie na sierści różne "niespodzianki" czy po prostu brud, ale wystarczy, że się otrząśnie - i po kłopocie. Czasem trzeba pomóc psu w wyciągnięciu jakiejś gałązki czy jeżyny.

Komondora raczej się nie kąpie, a już na pewno nie w całości. Myjemy tylko zabrudzone części - pysk, tył i łapy. Trzeba także pamiętać o tym, żeby dobrze wysuszyć dredy po myciu.

Dorosłe komondory nie linieją. Dodatkowym atutem ich niezwykłej szaty jest to, że chroni ona zwierzę nie tylko przed zębami potencjalnych napastników (wilki, kojoty lub choćby inne psy), ale również przed kleszczami. Kleszcz ginie zwykle zaplątany w dredy i nie ma wielkich szans, by dotrzeć do skóry.

Należy regularnie obcinać psom pazury (jeśli nie mają możliwości naturalnego ścierania ich na twardym podłożu) oraz wyrywać włoski rosnące w uszach, aby zapobiec zaczopowaniu ucha, co mogłoby prowadzić do stanów zapalnych.

Profilaktycznie należy psu zakraplać na skórę specjalne krople przeciwko pchłom i kleszczom.

Poniżej na zdjęciach można zobaczyć proces rozdzielania sfilcowanej sierści.


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego