Zwierz w Dredach FCI


Idź do treści

Komondor dzisiaj

KOMONDOR

Komondor dziś to przede wszystkim doskonały stróż, obrońca i przyjaciel rodziny. Do tego powinien być wykorzystywany. Pies tej rasy musi mieć swój teren, którego będzie bacznie pilnował.
To pies dla ludzi o silnej osobowości, którzy umieją poradzić sobie z niezależnością psa, i którzy będą umieli zaakceptować psa jako partnera, a nie podwładnego wykonującego każde polecenie.
Komondora docenią ludzie chcący mieć psa, który nie jest nadmiernie ruchliwy i nie wymaga ciągłej uwagi człowieka, który lubić chodzić swoimi ścieżkami, a nie deptać nam po piętach. Komondor chętnie pójdzie z panem na spacer, ale niekoniecznie będzie chciał przebiec kilka kilometrów przy rowerze. Chętnie nauczy się nowych poleceń, jednak nie zawsze ślepo wykona je później (mimo, że je doskonale pamięta).

W swej ojczyźnie po dziś dzień jest psem pracującym przy stadach owiec oraz pilnującym obejścia pasterza. Ze względu na swą inteligencję, ciętość i szybkość reakcji, sprawdza się również w pracy w służbach mundurowych.
Zalety komondora doceniono także w USA, gdzie również bardzo często można go spotkać jako psa pasterskiego, strzegącego stad przed np.kojotami.

Komondor bywa także wykorzystywany do pracy w dogoterapii. Odpowiednio wychowany i zsocjalizowany pies doskonale się do tego nadaje.

Jako pies rodzinny komondor sprawdza się idealnie. Jest nieufny w stosunku do obcych (nie mylić z agresywnością), natomiast w stosunku do swojej rodziny i jej znajomych jest ogromnym pieszczochem - ale nie nazbyt natarczywym. Jest delikatny i ostrożny w stosunku do dzieci.

Bardzo dobrze sprawdza się w szkoleniu, ale nie można oczekiwać, że wygramy z komondorem konkurs obediense czy agillity ;-)
Komondor uczy się błyskawicznie ale jako, że jest to pies inteligentny i myślący, to nie wykona naszych poleceń z prędkością światła .. ;-)

Dorosły komondor to prawdziwa gwiazda wystaw psów. Zawsze i wszędzie zwraca na siebie uwagę - jedni reagują zachwytem i podziwem, inni obrzydzeniem - reakcje typowe na każdą "dziwną" rasę.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego