Zwierz w Dredach FCI


Idź do treści

Kilka slow o hodowli

O HODOWLI - ABOUT KENNEL

Początki bywają dziwne, czasem zaskakujące. Kiedy spojrzymy wstecz i uświadomimy sobie co też sterowało naszymi poczynaniami, że w tym właśnie kierunku potoczyło się nasze postępowanie, nasze życie, odnajdujemy zatarte wspomnienia. Z naszym komondorem było podobnie, choć dobrze pamiętam ten pierwszy impuls do zainteresowania się rasą pochodzącą od "naszych bratanków" (Polak - Węgier, dwa bratanki i do szabli, i do szklanki - mawiali nasi przodkowie). Taaaaaaaak, pamiętam...
Oto, podczas spotkania towarzyskiego, pewien znajomy, którego bardzo szanuję za skrystalizowane poglądy, wspomniał, że gdyby zdecydował się na posiadanie psa, to jest rasa, która odpowiadałaby jego gustowi i wymaganiom. Padła nazwa "komondor". Tyle na tamten czas.
Po latach, kiedy to los obdarzył nas owczarkiem niemieckim znalezionym na autostradzie pod Krakowem (podstronka tytułem: BAGI) , powstał pomysł założenia hodowli psów , czemu sprzyjał fakt znalezienia siedliska na naszych Porębach pod lasem. Tak więc powrócił nagle "komondor" - stanęła przed oczami chwila sprzed lat i natychmiast postanowiłem dowiedzieć się czegoś bliższego o węgierskim owczarku z dredami zamiast sierści. I tak zaczął krystalizować się obraz samodzielnego, dużego i odważnego psa, obdarzonego dobrym zdrowiem i zdecydowanym charakterem stróża, któremu powierzenie dozoru nad dobytkiem zdaje się raczej przysługą niż uciążliwym dlań obowiązkiem. Takiej charakterystyce nie sposób było się oprzeć w naszej sytuacji. Duży, silny pies, o wyglądzie owcy a sercu wilka, to wymarzony towarzysz i przyjaciel do Leśnej Stajni.
Charakter komondora urzekł nas już na zawsze. Nie wyobrażamy sobie życia bez towarzystwa tych wielkich "mopów". Często na wystawach za granicą mieliśmy okazję spotykać mniejszych kuzynów komondorów - owczarki węgierskie puli. I tak jakiś czas temu zaczął kiełkować pomysł o nabyciu pulików. Udało nam się to marzenie zrealizować w 2010 r., kiedy to przywieźliśmy z Węgier z dwóch hodowli parkę czarnych diabełków. Puli są podobne do komondora z wyglądu i... na tym ich podobieństwo się kończy. ;-)
Powrót do treści | Wróć do menu głównego