Zwierz w Dredach FCI


Idź do treści

Historia

PULI

Historia puli zaczyna się w Mezopotamii, gdzie badania archeologiczne odkryły ślady istnienia puli ok.2300 lat p.n.e.
Nieco bliższa i dokładniejsza historia rasy zaczyna być znana wraz z przybyciem pierwszych plemion madziarskich na teren Wielkiej Niziny Węgierskiej w IX wieku.
W 1899 r. powstała na Węgrzech organizacja, która miała za zadanie ochronę narodowych ras (MEOE). Pracą nad wzorcem puli zajął się lekarz weterynarii - dr Emil Raitsits. Wzorzec został opublikowany w 1915 r., a druga wersja - zaakceptowana przez FCI - w 1924 r. Dr Raitsits założył w 1930 r. alternatywny klub, który dopuszcał różne kolory i wielkości puli. Doprowadziło to do zamieszania wśród hodowców, gdyż FCI odmówiła rejestracji tego klubu. Po II wojnie światowej hodowle i wystawy zostały zdominowane przez psy spełniające wzorzec FCI. Puli został sprowadzony do USA w 1936 r. na potrzeby eksperymentu, testującego inteligencję i instynkt pasterski psów. Pozostałe rasy biorące udział w eksperymencie pozostały daleko w tyle za puli. Od tego czasu zaczęła się ekspansja rasy w Ameryce.Puli zyskał na popularności po wystawie w Hammersmith w 1970 r., gdzie wystąpił wybitny pies z imponującą sierścią.

W Polsce puli nigdy nie był popularny. Przed wojną podobno można go było zobaczyć w warszawski ZOO!!! Pojedyncze egzemplarze przywożono czasem z Węgier.

W swej ojczyźnie puli po dzień dzisiejszy dzielnie wspiera pasterzy przy pracy. Puli doskonale sprawdza się w zaganianiu stad. Ich zadaniem było i nadal jest pilnowanie, by żadne zwierzę się nie zgubiło. Często pracowały i nadal pracują razem z komondorami czy kuvaszami, których zadaniem była ochrona przed drapieżnikami. Pasterze cenili w tych dzielnych psiakach przede wszystkim zwinność i szybkość. Bardzo ceniono psy o umaszczeniu czarnym, ponieważ doskonale odróżniały się barwą od owiec i krów, co umożliwiało pasterzom lepszą kontrolę nad całością. Współcześnie coraz częściej powraca się do pozostałych umaszczeń (białe, szare i fako).Powrót do treści | Wróć do menu głównego