Zwierz w Dredach FCI


Idź do treści

Charakter i wychowanie

KOMONDOR

Istnieją przesłania, że komondor potrafił pracować, pilnując powierzonych mu stad, nawet bez dozoru człowieka. Musiał więc samodzielnie podejmować decyzje. Taki jest do dziś - samodzielny i niezależny. To pies bardzo inteligentny, który szybko się uczy, ale nie wykonuje ślepo wszystkich poleceń (jak choćby nieskończone aportowanie rzucanego przedmiotu). Lubi dominować. Dlatego tak ważna w wychowaniu psa tej rasy jest konsekwencja. W przypadku komondora nacisk trzeba kłaść na wychowanie a nie na tresurę. Komondor jest odważny, nieprzekupny, zdecydowany i bardzo czujny. Dzień spędza zazwyczaj na obserwacji pilnowanego terenu. Pomimo dredów zasłaniających oczy wszystko doskonale widzi. Nie jest psem nadmiernie ruchliwym. Nie biega i nie szczeka bez potrzeby. Jego aktywność zwiększa się po zmierzchu, kiedy to nawet najmniejszy szmer nie ujdzie jego uwadze. Myli się jednak ten, kto uważa, że komondor jest ociężały czy powolny. To pies zwinny, sprawny i szybki. Komondor jest psem zrównoważonym i nie atakuje bez powodu. Jednak sprowokowany - zrobi to błyskawicznie. W razie zagrożenia nie zawaha się użyć zębów. To pies wierny i oddany swojemu panu. Jest wspaniałym psem rodzinnym; w stosunku do dzieci jest ostrożny i delikatny. Zwierzęta, z którymi się wychował traktuje jak członków swojego stada i świetnie się z nimi dogaduje. W stosunku do obcych psów bywa agresywny.
Pomimo swej niezależności komondor lubi kontakt ze swoim ludzkim stadem. Nie może zostać odizolowany od swojej rodziny, zamknięty do kojca gdzieś w końcu ogrodu.
Ze względu na swe rozmiary, a przede wszystkim ze względu na przeznaczenie i charakter, absolutnie nie nadaje się do mieszkania w bloku!


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego